Skip links

Tipy na cviky: Celotelový dynamický strečing

Pripravili sme si pre vás krátky dynamický strečing, ktorý môžete zahrnúť do svojej rozcvičky pred tréningom, behom alebo si ho zacvičiť len na rozohriatie tela.

Postupom času sa dynamický strečing začal stávať čoraz viac súčasťou rozcvičiek. Statický strečing bol základom našej telovýchovy, avšak k nemu sa muselo pridať extra cvičenie na rozohriatie tela. V dnešnej dobe čoraz viac trénerov, a to aj naši tréneri a fyzioterapeuti v Ultimuv centrách, pripravujú tréningy postavené na dynamickom strečingu.

strečing

Aktívne naťahovanie svalov

Keď chcete pri dynamickom strečingu čo najviac natiahnuť svaly, nezotrváte v daných polohách dlhšiu dobu, ale naťahujete ich aktívne. Sval sa rýchlejšie okysličuje, naťahuje, zvyšuje sa tep a telo sa pripravuje na športovú aktivitu. Dynamický strečing je pre telo prirodzenejší. Pri statickom strečingu naťahujeme svaly ešte nerozohriaté a studené.

Ak tréning trvá hodinu, rozcvička nemusí byť vďaka dynamickému strečingu príliš zdĺhavá, šetrí čas a má svoje výhody. Lepšie pripravené svaly umožňujú svalom reagovať efektívnejšie a flexibilnejšie. 

Tip na dynamický strečing

Cviky, ktoré si pre vás pripravila naša fyzioterapeutka Žanet z Ultimuv centra v Spišskej Novej Vsi, zahŕňajú natiahnutie zadnej a prednej skupiny svalov na dolných končatinách, mobilitu hrudníka v rotaciách a natiahnutie bočnej (laterálnej) skupiny svalov. Prvé cviky sú vykonávané vo výpade, počas ktorého musí telo taktiež zaujať stabilizačnú funkciu. 

Veríme, že naše video bude mať pre vás prínos a prinesie dostatočné spestrenie vašej prípravy na športovú aktivitu.

Ak hľadáte viac tipov na cviky, sledujte náš YouTube kanál. Každý týždeň pridávame nové videá!

Ilustračné foto: Canva