Skip links

Raňajkovať alebo neraňajkovať pri chudnutí?

Niekto bez plného bruška ani nevyjde z domu. Iní raňajky pravidelne vynechávajú, pretože na nich nemajú čas alebo sa snažia zefektívniť využívanie svojich energetických zásob. Sú raňajky základom dňa? V dnešnom článku sa pozrieme na to, prečo je dobré ne/raňajkovať, čo by mali zdravé raňajky obsahovať, aký to má vplyv na náš organizmus a dáme vám aj tip na výborný recept.

V oblasti výživy sú v poslednom období raňajky veľmi diskutovanou témou. Odporúčania či raňajkovať alebo nie v dopade na chudnutie sa diametrálne líšia. Rôzne životné štýly odôvodňujú svoje postoje inak. Pozrime sa na najčastejšie dôvody.

PREČO RAŇAJKOVAŤ?

Ak vynecháte raňajky, hladina cukru vo vašej krvi klesne pod optimálnu úroveň. S tým súvisí následný pokles energie. Mnoho ľudí potom siahne po sacharidoch, aby si rýchlo zvýšili energiu. Jednoduché sacharidy spôsobia, že hladina cukru v krvi sa rýchle zvýši a organizmus musí tento prebytok vyrovnať. Prebytočný cukor sa premieňa na tuk. Tento cyklus sa môže opakovať 2 až 3-krát denne. Často je práve tento negatívny cyklus jednou z príčin vzniku nadváhy a ďalších zdravotných problémov.

 1. Vďaka raňajkám zrýchlite mieru svojho metabolizmu
 2. Zvýšite efektivitu managmentu jedál počas dňa
 3. Budete sa cítiť viac sýty a zlepšíte si psychickú pohodu
 4. Ak si raňajky budete plánovať, zabránite nesprávnemu výberu jedál
AKÉ KRITÉRIA BY MALI SPĹŇAŤ OPTIMÁLNE RAŇAJKY?
 • obnoviť energiu, ktorú ste spotrebovali za posledných 24 hodín
 • obnoviť zásoby vody a stavebných jednotiek spotrebovaných za noc
 • udržať hladinu energie na optimálnej úrovni
AKO ZDRAVO ZAČAŤ DEŇ?

Pri plánovaní raňajok myslite na to, aby boli “zdravé”. Dôležitú časť takýchto raňajok tvoria tekutiny (tie kvôli tráveniu odporúčame vypiť ešte pred raňajkami). Hneď po zobudení vypite 2 – 3 dl vody s citrónom. Citrónová voda je výnimočná tým, že je podobná zloženiu slín a kyseline chlorovodíkovej, ktorá sa nachádza v žalúdku a tvorí žlč (kyselinu pre správne trávenie). Taktiež obsahuje pektínové vlákna, ktoré znižujú pocit hladu a pri chudnutí vám môže výrazne pomôcť. Po tekutinách má do 1 hodiny nasledovať jedlo.

voda s citrónom
Voda s citrónom naštartuje ráno váš organizmus

Zdravé jedlo znamená, že by v ňom mali byť zastúpené všetky zložky: sacharidy (a to komplexné, teda celozrnné, ktoré sa trávia približne 4 hodiny, aby sme hneď nevyhladli), kvalitné nízkotučné a ľahko stráviteľné bielkoviny a rastlinné tuky. Zdravé raňajky by mali obsahovať dostatočné množstvo minerálov, vitamínov, a stopových prvkov (a tie získame najmä z ovocia a zeleniny).

AKÉ SÚ NAJVHODNEJŠIE POTRAVINY NA RAŇAJKY?
 • čerstvé a sušené ovocie
 • mliečne výrobky (nízkotučný tvaroh, syry, biely jogurt, odtučnené mlieko, acidofilné mlieko)
 • varené obilniny a vločky (pohánka, ryža, pšenica, pšeno, ovos, kukurica, pohánka)
 • zelenina (paradajky, paprika, čertvé bylinky, rôzne vňate)
 • celozrné pečivo (pozor, celozrné pečivo sa pečie z celozrnej múky, ktorá je pripravená mletím celého zrna, vrátane obalu a klíčka)
 • musli, celozrné kaše, celozrné palacinky
 • orechy a olejnaté semená (spolu 1 – 3 lyžice)
 • strukovinové nátierky

RECEPT: Zdravé ovsené vločky s chia semiačkami a ovocím

zdravé raňajky

INGREDIENCIE: 1 šálka ovsených vločiek, 1 šálka polotučného mlieka , 1 ČL chia semiačok, 2 čajové lyžičky medu, ¼ ČL škorice, čerstvé ovocie

Ovsené vločky, mlieko, chia semiačka, med, a škoricu spojte v malej miske. Premiešajte. Potom misku zakryte a nechajte chladiť cez noc. Ráno všetko opäť premiešajte a podávajte s vaším obľúbeným ovocím. Dobrú chuť 🙂    

INÝ POHĽAD NA VEC: PREČO NERAŇAJKOVAŤ?

Existujú samozrejme aj iné pohľady na zdravý životný štýl, ktoré sa zhodujú v tom, že raňajky nie sú nevyhnutné. Obecne vychádzajú z týchto bodov:

 • postenie bez príjmu energie zefektívňuje biologické procesy v organizme
 • bez raňajok sa vďaka efektívnejšiemu využitiu energetických zásob zlepšuje metabolizmus
 • je na vašom rozhodnutí, či zvládnete „potiahnuť“ dopoludnie bez raňajok, nezabudnite preto počúvať aj svoje telo a organizmus, nielen vytúžený cieľ
Objavte 3-mesačný ONLINE Redukčný program

Radi by ste zmenili svoj životný štýl, zapojili do neho viac pohybu a zdravej stravy? Len za 9 eur mesačne získate VIP členstvo v uzavretej skupine pod pod dohľadom výživovej poradkyne a profesionálnych trénerov. Okrem pravidlených tréningov váš čakajú desiatky receptov, odporúčaní, webinárov a článkov zo sveta zdravej stravy a správneho cvičenia. 

Foto: Freepik , Pixabay