Skip links

Prečo vás bolí chrbát?

KEDY JE NAČASE VYHĽADAŤ POMOC PRI BOLESTI CHRBTA?

S bolestivými stavmi chrbtice sa stretávame čoraz častejšie. Na návštevu lekára nie je čas, veď onedlho to prebolí. Problémy sa však stále vracajú a zhoršujú. Funkčné a degeneratívne poruchy chrbtice sú v súčastnosti veľmi častým problémom. Vieme si pomôcť sami? Kedy je najvyšší čas vyhľadať odbornú pomoc pre náš chrbát?

Mnohokrát si za problémy spôsobujúce bolesť chrbta môžeme, bohužiaľ, sami. Náš spôsob života sa odráža aj na našom zdraví. Sedavé zamestanie, dlhé hodiny denne strávené pri počítači, snaha o pohodlie, nedostatok pohybu, nesprávne držanie tela pri sedení, nadváha, zlé stravovanie… V lepšom prípade ide o bolesť svalového charakteru. Ak ju nepočúvame a neurobíme príslušné opatrenia cvičením, poškodenie prejde na mäkké tkanivá, teda medzistavcové platničky, čo je už alarmujúci stav. Ak máte dlhotrvajúce problémy a vaša bolesť sa stále zväčšuje a je čoraz častejšia, neváhajte a vyhľadajte lekára. Tu vám domáce cvičenia ani recepty od babky nepomôžu.

Cvičenie s dôrazom na správne držanie tela a chrbtice.
Ako ovplyvňuje nedostatok pohybu našu chrbticu?

Základnou úlohou svalov je udržať posturu a stabilitu tela v priestore, kde na telo pôsobí gravitácia. Pri dlhodobom sedavom zamestnaní bez dostatku pohybu začnú svaly chrbta pomaly lenivieť. Ochabnú a čoraz viac majú problém s udržaním stability chrbtice a ťažiska telaVýsledkom je hrbenie sa a rôzne priame ale aj nepriame poškodenia platničiek a stavcov.

Nedostatkom pohybu môžu vznikať v stavcoch usadeniny, ktoré vedú k artróze a obmedzujú ich pohyblivosť. Ak pravidelne netrénujeme jednotlivé časti tela, strácajú hmotu a ľahšie sa poškodia. Pravidelným cvičením, naopak, posilňujeme kosti, účinné látky sa lepšie vstrebávajú, takže kostra je pevnejšia a silnie.

Príčiny bolesti môžu byť rôznorodé a nemusia byť na prvý pohľad zrejmé:

❱ Okrem nesprávneho životného štýlu a nedostatku pohybu ich môže spôsobovať poranenie či preťaženie svalov, väzov a kĺbov. Ďalšími príčinami môžu byť zlomeniny, posuny stavcov, tlak na nervové korene v miechovom kanáli, osteoartróza či rôzne deformity chrbtice ako skolióza či kyfóza.

❱ Zriedkavou, ale možnou príčinou prečo nás bolí chrbát, môže byť problém s vnútornými orgánmi, aj keď si to málokedy dávame do súvislostí. Do úvahy prichádzajú aj vrodené chyby, neurologické ochorenia či reuma.

❱ Problémom pri bolestivých stavoch je aj nadváha, ktorá často vzniká práve nedostatkom pohybu. Stavce sa preťažujú, opotrebuvávajú sa, slabnú, čím dochádza ľahšie k zlomeninám. V  prípade ťažkej obezity sa chrbtica vyťahuje dopredu. Veľké zaťaženie vpredu vyvažujú svaly chrbta v driekovej oblasti a čím sa môže prehlbovať lordóza.

Využitie mäkkých techník pri bolesti chrbta.
Dajte si záležať na správnom cvičení

Ak vás bolí chrbát, dobrou voľbou je vhodné cvičenie alebo rehabilitácia. Dajte si však pozor na to, aby ste si zbytočne sami neurčovali „diagnózy“. Nesprávnym prevedením cvikov alebo nesprávnou interpretáciou bolesti si totižto môžete ešte viac ublížiť a problém zhoršiť.

Pri akútnych stavoch určite navštívte svojho lekára. Ak sú vaše problémy spôsobené nedostatkom pohybu a zlými pohybovými návykmi alebo vám lekár odporučil rehabilitácie, vyhľadajte vo svojom okolí fyzioterapeutaMäkkými technikami dokáže uvoľniť bolestivé miesta, svaly, šľachy a fascie (väzivové obaly svalov). Následne vám odporučí a vysvetlí správne cvičenie, ktoré môžete realizovať bez rizika aj doma. Pri vážnejších problémoch je dôležité dbať na individuálnu starostlivosť a nepúšťať sa do skupinových cvičení, ktoré „pomôžu všetkým“.

Rovnako si dávajte pozor pri samoliečbe, keď neviete určiť presnú príčinu bolesti. Častým príkladom je to, že ľudia liečia bolesti teplým zábalom. Ak je však príčinou zápal (svalu, nervu a iné), prehriatím môžete bolesť zhoršiť.

Odhaľte príčinu vašej bolesti

Objednajte sa u nás na vstupnú bezplatnú konzultáciu či diagnostiku a zistite príčinu vašej bolesti. Naši fyzioterapeuti vám radi pomôžu zbaviť sa problémov s pohybom a stanovia vám individuálny cvičebný plán.

Foto: freepik.com