Skip links

Prečo by sme mali denne urobiť aspoň 10 000 krokov

UDRŽTE SA VO FORME JEDNODUCHO A BEZPLATNE: ZAČNITE CHODIŤ

Poznáte známe odporúčanie: “Ak ste mali infarkt, kúpte si psa”? Chôdza je totižto úžasný liek, ktorý má množstvo výhod a pritom je úplne zadarmo. Ak sa pravidelne prechádzate, napomáhate lepšiemu fungovaniu celého organizmu. Aj správna chôdza však má svoje pravidlá.

Výzva na 10 000 krokov denne

Posledný čas začalo mnoho ľudí používať tzv. krokomery, inteligentné náramky či rôzne aplikácie, ktoré sledujú ich denný pohyb a počet krokov. Kedysi takéto vymoženosti neboli potrebné. Naši starí rodičia chodievali všade pešo – na poštu, do obchodu, na návštevu… Dnešná doba má veľa výhod, ktoré prinášajú komfort do nášho života a uľahčujú nám prácu. Presúvame sa na aute, vlakom alebo autobusom. Mnoho z nás sedí celý deň v práci, náš pohyb a prirodzená chôdza sa obmedzili na minimum. Preto je veľmi dobré mať predstavu o svojej aktivite a o tom, či sa hýbeme dostatočne. Svetovo zaužívané odporúčanie je urobiť minimálne 10 000 krokov za jeden deň. Niektorí ľudia urobia len pár stoviek krokov, čo je veľmi málo a dopláca na to celý organizmus, ktorý stagnuje a degeneruje. Tí, ktorí urobia viac ako 10 000 krokov, sú vitálnejší, cítia sa lepšie a pozitívne sa to odráža aj na ich zdraví.

Prejdete denne viac ako 10 000 krokov?
Zopár tipov ako sa rozhýbať

❱ Ak cestujete do práce autobusom, vystúpte o zastávku skôr a prejdite sa. Rovnako sa môžete ráno prejsť a nastúpiť až na druhej zastávke.

❱ Keď idete na nákup s autom, nezaparkujte pri vchode do obchodného centra. Skúste zaparkovať na konci parkoviska. Nielenže sa prejdete, ale zaručene nájdete voľné parkovacie miesto!

❱ Keď máte možnosť, využívajte najmä schody. Radšej pomalšie alebo s oporou, ale hlavné je ostať v pohybe. Telo sa tak prirodzene prekrvuje a trénuje.

❱ Ľudia, ktorí majú zdravotné problémy alebo nemajú možnosti, aby sa šli prejsť vonku, môžu simulovať chôdzu aj v interiéri. Síce pritom strácajú možnosť užívať si slnečné lúče alebo čerstvý vzduch, ale hlavne sa treba hýbať.

Zásady správnej chôdze

Dôležitá zásada pri chôdzi všeobecne je, aby sme chodili čo najviac vzpriamení, kolmo voči zemi. Dávajte si pozor, aby ste nechodili v predklone, s predsunutým držaním hlavy či spadnutými ramenami. Okrem osi tela je dôležitá aj mobilita ramien. V rámci pohybu by sa ruky mali pohybovať vpred a vzad. Nehýbte však len rukami, ale pohyb iniciujte v ramenách. Ďalším zásadným bodom je rotácia panvy. Nemali by sme chodiť s vysadenou panvou či vystrčeným zadkom.

Ak vás zaujíma vaša technika chôdze, podologická analýza vám poskytne mnoho užitočných informácií o vašom stoji, chôdzi a chodidlách
Precvičte si zdravú chôdzu

Každý z nás má isté pohybové stereotypy, ktoré si neuvedomuje. Vyskúšajte si, ako by ste mali správne kráčať. Pokúste sa telo čo najviac napriamiť. Panvu a hrudník sa snažte akokeby vyťahovať. Bradu zatlačte dozadu a hlavu ťahajte smerom hore. Stojte v pomyslenej osi a pozerajte sa rovno. Začnite sa zľahka mobilizovať v hrudníku a hýbte pažami dopredu a dozadu. Už pri tomto pohybe prekrvujete celú hrudnú časť vpredu, mobilizujete brucho, všetky rebrá, bránicu, pľúca, srdce… Keby ste mali ramená spadnuté dopredu, automaticky vám padá nižšie hlava a zamyká sa krčná chrbtica. Ak by ste v takomto postavení mávali rukami rovnako, nedochádzalo by k rotácii v hrudníku. Preto je dôležité, aby ste vedome začali rozmýšľať nad tým, že hrudník sa má pri chôdzi hýbať.

Druhou základnou vecou pre zdravú chôdzu je rozsah v panve. Postavte sa na ľavú nohu a pravou nohou naznačte krok vpred. Celá panva by sa mala pohnúť smerom dopredu. Presne to sa má diať počas kroku a chôdze.

Zásady správnej chôdze
❱ Choďte napriamený
❱ Hýbte ramenami a mobilizujte hrudník
❱ Mobilizujte panvu

Chcete sa dozvedieť viac o vašej chôdzi?

Objednajte sa na podologickú analýzu, vďaka ktorej zistíte, aká je funkčnosť vašich chodidiel, aké máte fázy kroku, rozloženie tlakov na chodidlách, umiestnenie priemetu ťažiska tela, ale aj preťažované časti pohybového aparátu. 

Foto: freepik.com, pixabay.com, Canva

Leave a comment