Skip links

Mýty o chudnutí: Ako začať efektívne redukovať váhu?

Zbaviť sa tuku z oblasti brucha nie je také ľahké. Dôvod, prečo sa mnohým z nás nedarí chudnúť, môže byť aj ten, že často sa držíme mýtov, ktoré nemusia byť úplne pravdivé. Pozrime sa na niektoré z nich.

1. Najlepšie zhodíme tuk z brucha silovým cvičením

Jeden zo starých mýtov je ten, že ak budete dostatočne cvičiť brucho, tuk sa jednoducho stratí. Pravda je však taká, že tento typ cvičenia podporuje svaly pod vrstvou tuku – a tá nezmizne len tak. Všetko vaše úsilie tak pôjde do toho, že sa vám síce spevnia brušné svaly, ale hrubá tuková vrstva ostane na mieste.

2. Na brucho sú najlepším cvikom brušáky

Brušáky alebo tzv. skracovačky sú síce populárne, ale sami o sebe vám nepomôžu. Existujú ďalšie cviky, s ktorými môžete brucho precvičiť komplexnejšie. Aj preto je najlepšie kombinovať cviky, nezamerať sa len na jeden.

3. Instantné riešenia typu „schudnite za pár dní“

Za pár dní to efektívne a zdravo nepôjde. Treba zaťať zuby, začať sa hýbať a lepšie sa stravovať. Ak nezmeníte svoj životný štýl komplexne, môžete síce dosahovať čiastočné úspechy, ale správnou kombináciou stravy, pohybu a odhodlania môžete dosiahnuť oveľa lepší výsledok.

Len brušáky vám nepomôžu – prineste do svojho života viac širokospektrálneho pohybu.
AKO TEDA SCHUDNÚŤ Z BRUCHA?

Robenie „brušákov“ alebo iných cvikov zameraných na túto partiu dookola vám nepomôže. Či ich urobíte 50 alebo 200. Nehovoriac o tom, že pri takomto počte strácate pozornosť a už ich nerobíte technicky správne, čím si môžete poškodiť chrbticu. Precvičovanie brucha je dobré, avšak stále je to len doplnková partia. Aby ste dosiahli ploché a pevné brucho, treba najprv zhodiť vrstvu tuku, až tak sa zamerať na posilňovanie brušných svalov.

Nechudnite – vytvorte si nový životný štýl

Začnite zmenou stravy. Skúste jesť zdravšie, vyhýbať sa zbytočnému príjmu cukrov a tukov. Každý z nás má však individuálne potreby – niekomu vyhovuje bielkovinová výživa, inému nízkosacharidové jedlá, tuková alebo rastinná až vegetariánska strava. Nárazová a radikálna zmena vo výžive však znamená pre náš organizmus stres a metabolizmus sa musí prispôsobiť novým podmienkam. Telo sa adaptuje počas 2 – 3 mesiacov. Nezabúdajte, že to, ako jednotlivci „zvládajú“ rôzne potraviny, závisí aj na genetickej predispozícii.

Druhým a zároveň veľmi dôležitým bodom pre chudnutie je pohyb – ideálne sú kardio tréningy (chôdza, beh, bicyklovanie alebo čokoľvek iné, čo vás baví a vykonávate pritom kontinuálnu pohybovú aktivitu). Neprepáľte to však s intenzitou – pre spaľovanie tukov je mimoriadne dôležité, aby ste si dokázali udržať rovnaké tempo počas celej aktivity a pritom dokázali plynulo rozprávať. Ak sa zadýchavate a nedokážete udržať konverzáciu, ste mimo hlavnej spaľovacej zóny. Takýmto precvičovaním viacerých svalových skupín si zároveň zvýšite kondíciu, zabránite dysbalanciám, ktoré môžu spôsobovať bolesti a postupne budujete svoj celkový výkon.

Ako začať so zmenou?

Na začiatok si stanovte cieľ svojho chudnutia. Nesústreďte sa len na to, čo vložíte do svojich úst a akú aktivitu vykonávate, aby ste spálili dostatočný počet kalórií. V súčastnosti prežívajú ľudia mnoho dysbalancií vo svojich životoch. Na dosiahnutie vášho cieľa teda vplývajú aj ďalšie faktory ako je stres, denný režim, práca, vzťahy, psychická pohoda… Táto časť životného štýlu býva často zanedbávaná a vplýva na kvalitu spánku, trávenia, spaľovania, vylučovania, hormonálny systém a ďalšie. Opýtajte sa najprv sami seba: Som v strese? Akú mám kvalitu spánku? Prebúdzam sa ráno unavený? Nejem príliš veľa mäsa, polotovarov či cukru? Jem dosť zeleniny a ovocia? Skúste napraviť aj tieto nedostatky.

Tri faktory, vplývajúce na to, ako sa vám darí chudnúť:
1. Dostatok fyzickej aktivity, vďaka ktorej spálite potrebné množstvo kalórií.
2. Neprijímajte počas dňa viac kalórií ako potrebujete.
3. Žite vyvážene 24 hodín denne – z psychického aj fyzického hľadiska.

Ak si zatiaľ neveríte, zverte sa do rúk odborníkom. Osobný tréner a výživový poradca vám pomôžu s prípravou správneho jedálnička a výberom cvikov aj s ohľadom na váš zdravotný stav. Ak ste mali v minulosti zranenie alebo iné zdravotné problémy, buďte mimoriadne opatrní pri výbere vhodného tréningu. Koniec koncov, mohli by ste si ešte viac ublížiť.

Objavte 3-mesačný ONLINE Redukčný program

Staňte sa súčasťou komunity ľudí, ktorí sa rozhodli zmeniť svoj životný štýl, navzájom sa podporujú a motivujú. Len za 9 eur mesačne získate VIP členstvo v uzavretej skupine pod dohľadom profesionálnych trénerov a výživovej poradkyne. Čakajú vás 3 kondičné tréningy týždenne, desiatky receptov, odporúčaní, videoblogy a články zo sveta zdravej stravy a správneho cvičenia. 

Titulná foto: freepik.com

Leave a comment