Skip links

Dynamická podložka na sedenie pre zdravý chrbát

Medzi najčastejšie príčiny bolesti chrbta patrí sedavé zamestnanie. Ak si svojich 8 hodín v práci musíte odsedieť, myslite preventívne. Vznik nesprávnych stereotypov a málo pohybu môže mať výrazne nepriaznivý vplyv na vašu chrbticu. Jednou z možností ako tomu predísť je tzv. dynamická podložka na sedenie.

Dynamický sed

Klasické sedenie pri počítači predstavuje jednostrannú záťaž pre naše telo. Sedíme v rovnakej pozícii dlhé hodiny, nehýbeme sa, pomaly nám padajú plecia a hrbíme sa nad počítačom. Dôležité je, uvedomiť si, že sa musíme napriamovať. Okrem toho, že by sme si mali robiť časté prestávky a ponaťahovať sa, hýbať sa treba aj počas sedu. Ak nepatríte medzi tých, ktorí si dávajú pozor na to, aby menili polohu každých 20 minút, vyskúšajte dynamické sedenie.

Dynamický (aktívny) sed znamená, že nesedíte na pevnej, nepohyblivej sedacej časti stoličky, ale na labilnej, ktorá je neustále v pohybe. To vedia zabezpečiť rôzne aktívne podložky (podsedáky), špeciálne vyrobené na tento účel.

dynamická podložka

Výhody dynamického sedenia

Pri sedení na dynamickej podložke sa aktívne zapája brušné a chrbtové svalstvo ako aj svalstvo panvového dna. Aktívne sedenie nás núti držať vzpriamenú polohu, čím sa zníži tlak na medzistavcové platničky a zabraňuje sa tým statickému preťažovaniu. Sedením na podsedáku sa zvyšuje aj psychická aktivita a koncentrácia. 

Medzi hlavné pozitíva dynamickej podložky patrí:

  • je určená pre deti aj dospelých,
  • aktivuje správne držanie tela a koncentráciu,
  • spevňuje svaly na chrbte aj bruchu,
  • eliminuje tlak na kostrč a medzistavcové priestory,
  • aktivuje krvný obeh,
  • je vhodná na akúkoľvek stoličku.
Aktívna podložka na sedenie je vhodná aj pre deti, ktoré trávia veľa času sedením.

Ako sa dynamická podložka používa?

Ak začínate podsedák používať, nafúknite si ho na 5 – 6 cm a seďte na ňom 3 až 5-krát denne po dobu 5 až 10 minút. Dynamiku sedenia si môžete regulovať objemom vzduchu v podsedáku. Ideálna miera nafúknutia je 6 až 8 cm.

Sadnite si približne na 2/3 podložky a mierne rozkročte dolné končatiny. Seďte na sedacích hrboľoch (kostiach) a snažte sa sedieť uvoľnene. Skúšajte meniť polohu – mierne sa predkloňte, zakloňte, ukloňte, krúžte panvou… Počas celej doby sedenia sa odporúča mať chodidlá položené celou plochou na zemi. 

Dynamická podložka na sedenie
Ideálna miera nafúknutia je 6 až 8 cm.

Ďalšie spôsoby využitia

  1. Položte si podsedák za chrbát tak, aby ste sa opierali o stranu s masážnymi prvkami. Oprieraním si jemne premasírujete svaly v oblasti driekovej chrbtice
  2. Na jemné premasírovanie chodidiel si položte podsedák na zem s masážnymi prvkami hore. V sede si jemne položte chodidlá na podsedák a zľahka prešľapujte. Nikdy na neho našliapte celou váhou, aby vám nepraskol.

Pre ďalšie tipy si pozrite video s fyzioterapeutkou Denisou:

Mierna bolesť v driekovej časti chrbta nie je komplikáciou. Je spôsobená únavou svalov, ktoré neboli zvyknuté na dlhodobú aktivitu. 

V prípade, že trpíte akútnymi ochoreniami pohybového a nervového aparátu akéhokoľvek druhu, pociťujete silné bolesti driekovej chrbtice a panvy, máte nezahojené zlomeniny chrbtice, panvy a kostrče, poruchy stability alebo závraty, nepoužívajte dynamickú podložku na sedenie a poraďte sa so svojím lekárom.

Dynamický podsedák si môžete zakúpiť priamo v našich centrách v Banskej Bystrici, Košiciach a Spišskej Novej Vsi alebo si ho objednať prostredníctvom e-shopu.

Pre viac tipov na zdravé sedenie, starostlivosť o pohybový aparát a cvičenia sledujte náš YouTube.