Skip links

Dlhodobé sedenie: 10 tipov ako si zlepšiť pracovné podmienky

Sedenie v práci, pri televízore, pred počítačom – fenomén dnešnej doby, ktorému podlieha mnoho z nás. Na prvý pohľad na tom nie je nič zlé. Avšak z dlhodobého hľadiska to môže mať výrazne nepriaznivé dopady na náš organizmus. Stačí však zopár vylepšení a môžete tomu jednoducho predísť. 

Podľa prieskumu v Amerike má až 80% tamojších obyvateľov zamestnanie s minimálnym pohybom. Bohužiaľ, nie je to typický jav len pre svet za veľkou mlákou. Aj v Európe čoraz viac ľudí zapadá do stoličiek a väčšinu dňa trávi pri počítači alebo v kancelárii. Minimum pohybu vám tak postupne začne spôsobovať celý rad zdravotných problémov – od bolesti chrbtice, zlých pohybových stereotypov, syndrómu karpálneho tunela až po vyššie riziko infarktu.

Vybehnúť si večer do prírody alebo do fitka nestačí. Kosti treba postupne rozhýbať aj počas dňa v práci a osviežiť tak pasívny spôsob života. Ak si svojich 8 hodín v kresle jednoducho musíte odsedieť, ponúkame vám pár tipov, ktoré vám pomôžu minimalizovať zdravotné problémy vyplývajúce z dlhého sedenia.

1. PITNÝ REŽIM A DOPLNKOVÁ VÝŽIVA

Dodržujte počas dňa pitný režim a neostaňte len pri káve. Dobrým nápadom sú aj výživové doplnky, ktoré vášmu telu dodajú potrebné vitamíny. Pre dobrú činnosť svalovej a nervovej sústavy, ktoré pri počítači namáhate, vyskúšajte napríklad magnézium.

2. ZDRAVÉ SEDENIE

Skúste si dávať pozor na to, ako sedíte. Na začiatku to pôjde ťažko, avšak postupne si to začnete uvedomovať a opravovať sami seba. Vystrite sa, seďte rovno a nepredkláňajte hlavu. Skvelým pomocníkom do kancelárie sú aj ergonomické nastaviteľné stoličky. Vyskúšať môžete aj sedenie na fit lopte alebo dynamickej podložke – núti vás držať sa vzpriamene a balansovať. Veľmi praktické sú aj polohovateľné stoly s výrezom, ktoré si jednoduchým klikom dvihnete a môžete tak pracovať postojačky, pričom ruku máte v prirodzenej polohe.

3. VHODNÁ OBUV

V zime aj v lete naše nohy utláčame v topánkach, ktoré obmedzujú ich prirodzený tvar. Sedieť celý deň v lodičkách na opätku, čižmách alebo botaskách je nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Zoberte si do práce otvorené prezúvky (šľapky). Noha bude prirodzene dýchať a vaše chodidlá sa vám poďakujú.

4. PRÍJEMNÉ PROSTREDIE

Na naše pracovné výkony a hlavne pohodu má veľký vplyv aj prostredie, v ktorom robíme. Byť zavretý medzi štyroma bielymi stenami nikomu na psychike nepridá. Skúste malé vylepšenia – doneste si z domu kvietok, zaveste si na stenu obraz či manželkinu fotku, vymaľujte steny. Ak zdieľate kanceláriu s kolegami, vytýčte si svoj osobný priestor a hneď budete dýchať voľnejšie.

5. VETRANIE

Čerstvý vzduch dodá nášmu mozgu kyslík a naštartuje organizmus. Ak ste odkázaný na prácu v interiéri, nezabúdajte na pravidelné vetranie. Otvorte okno a zhlboka sa niekoľkokrát nadýchnite. Uvidíte, že už po chvíli sa budete cítiť sviežejší a lepšie sa sústredite na prácu.

6. DOSTATOK SVETLA

Ak robíte veľa s počítačom, dávajte si pozor na svoj zrak. Dôležité je mať hlavne dostatok svetla. Skúste si presunúť pracovný stôl k oknu, budete tak mať prirodzený svetelný zdroj. V zimných mesiacoch zvoľte vhodné osvetlenie, a to hlavne v sychravé dni.

7. RELAX ZÓNA    

V súčasnosti má skoro každá väčšia firma svoju relax zónu. Aj zamestnávatelia pochopili, že najlepšie výkony podá človek, ktorý je psychicky aj fyzicky v pohode. Ak takýto priestor u vás nemáte, nebojte sa to navrhnúť svojmu šéfovi. Na odreagovanie v práci existuje aj množstvo malých kancelárskych stolných hier (minibasketbal, stolný hokej, boxovací panák…). Skvelou pomôckou je aj malá loptička, ktorú môžete stláčať a zároveň si tým precvičujete ruku.

8. VIAC POHYBU

V každom prípade, nezabudnite sa hýbať. Po každej hodine práci za počítačom si urobte pár minútovú prestávku a poprechádzajte sa. Vynechajte sedenie – namiesto poslania e-mailu kolegovi sa prejdite k nemu do kancelárie. Rovnako by ste pri dlhodobej sedavej práci mali často meniť polohu (približne každých 20 minút) – sadnite si na nohu, čupnite si, pracujte chvíľu postojačky… Doslova ako neposedné dieťa. Pohyb môžete podporiť aj tým, že do práce nepôjdete autom, ale pešo či na bicykli.

9. NEZANEDBÁVAJTE SVOJE ZDRAVIE

Určite nezabúdajte na pravidelné preventívne prehliadky u svojho lekára. Dobrá zdravotná kondícia sa odrazí aj na vašej psychike a pracovných výkonoch. Ako relax vám môže padnúť vhod aj masáž alebo cvičenie s fyzioterapeutom, ktorý vám pomôže s uvoľnením stuhnutých svalov, bolesťou chrbtice a jednosmerným preťažením vášho tela.

10. ŠPECIÁLNE POMÔCKY

Ak pracujete veľa s myškou a počítačom, určite si zabezpečte gélovú podložku. Ak už máte príznaky syndrómu karpálneho tunela, vyskúšajte špeciálnu vertikálnu myš. Ruku budete mať v prirodzenejšej polohe a vaše svaly a nervy tak budú mať väčší komfort. Skvelou pomôckou je aj malý stolček, na ktorý si môžete vyložiť nohy. Dokonca existujú aj podložky so špeciálnym povrchom, na ktorom si nohy môžete masírovať.


Máte sedavé zamestnanie a bolí vás v práci chrbát? Pomôžte si s našou dynamickou podložkou na sedenie.

✅ predídete zdravotným problémom spojeným s dlhodobým sedením,
✅ spevníte si svaly na bruchu a chrbte, zabránite ich preťažovaniu,
✅ naštartujete cirkuláciu krvi a lymfatického obehu,
✅ odľahčíte tlak na platničky, nastavíte si správne držanie tela a zbavíte sa bolestí.

Naše dynamické podložky si môžete zakúpiť osobne na našich centrách.

Foto: pixabay.com, freepik.com

Leave a comment