Skip links

Cvičenie na chrbticu s fitloptou

Pripravili sme si pre vás cvičenie na chrbticu s fitloptou vhodné na bolesti chrbta, posilnenie jadra tela a okolitých svalov. 

Vyberte si vhodnú fitloptu

Fitlopta je šikovná cvičebná pomôcka, ktorá vám spestrí cvičenie. Kľúčové je zvoliť si vhodnú veľkosť. Najlepšia je zlatá stredná cesta. Pri veľmi malej lopte nedokážete správne sedieť tak, aby v bedrách a kolenách bol približne pravý uhol. Príliš veľká lopta je zase pre vykonanie cviku veľmi náročná, sed je nestabilný a chýba opora chodidiel o podlahu. 

Pozrite si video s cvikmi. Sú určené na spevnenie chrbtového svalstva, jadra tela a celej postury.

Ako správne vykonávať cvičenie na chrbticu s fitloptou? Poďme si priblížiť jednotlivé cviky:

1. Ako sedieť na fitlopte?

príklad nesprávneho sedu na fitlopte
príklad správneho sedu na fitlopte

V prvom cviku sme poukázali nato, že aj na fitlopte sa dá sedieť aj zle. Hneď za tým nasleduje cvik, v ktorom si môžete správny sed nacvičiť – spevnením jadra tela a správnym zapojením hlbokých svalov. Preklopíte panvu, vyrovnáte driek a krčnú chrbticu mierne vyťahujete k stropu. 

2. Mostík

cvičenie na fitlopte
Mostík

V druhom cvičení si vyložte nohy na fitloptu a vykonávajte mostík. Vytlačte panvu do mostíka, stiahnite sedacie svaly, súčasne udržiavajte pevné bruško a ruky pevne opierajte o zem, aby tme udržiavali rovnováhu. 

3. Plank

cvičenie na chrbticu s fitloptou
Plank na fitlopte

V treťom cvičení vykonávajte plank s nohami vyloženými na fitlopte. Vykonávanie planku s loptou je oveľa náročnejšie ako bez lopty. Lopta slúži ako nestabilná pomôcka, pri ktorej musíte udržať nielen celé pevné telo, ale tiež sa potrápiť s rovnováhou. Na loptu vyložte chodidlá a oprite ich o chrbát nohy. Držte sa na vyrovnaných rukách, spevnite sedacie svaly a udržujte pevné bruško.

4. Cvik v ľahu na chrbte

cvičenie na chrbticu s fitloptou

Pri poslednom cviku si ľahnite na chrbát s loptou medzi kolenami a hornými končatinami. Jemným tlakom kolien a rúk do lopty súčasne udržiavajte driek zatlačený do zeme a pevné bruško. 

Ak vás zaujímajú ďalšie tipy na cviky, videá a články z oblasti tréningov a fyzioterapie, sledujte náš YouTube kanál, Facebook a blog.

Ilustračná foto: Canva