Skip links

Cvičenia na syndróm musculus piriformis

Pripravili sme si pre vás 3 cviky na riešenie problému skráteného hruškovitého svalu „musculus piriformis“, ktorý sa nachádza pod masívnymi sedacími (gluteálnymi) svalmi.

Syndróm musculus piriformis poznáme aj pod názvom hruškovitý syndróm. Hlavnou funkciou tohto svalu je vonkajšia rotácia bedrového kĺbu. Cez túto lokalitu prechádza aj sedací nerv „nervus ischiadicus“, ktorý môže okolo svalu prechádzať rôznymi spôsobmi – pod bruškom svalu, priamo cez bruško alebo dokonca obrastá sval.

Foto: https://hackingwithcare.in

Prečo a ako dokáže hruškovitý sval vyvolať problém?

Pri namáhaní sa alebo zlých pohybových stereotypoch sa môže sval skracovať alebo hrubnúť. To môže byť príčinou vzniku spazmu (mimovoľný svalový sťah). Prítomné zmeny spôsobia svalu kompresiu – inak povedané, narážanie na sedací nerv. Kontakt svalu s nervom dokáže vyvolať bolesť a rôzne symptómy. Konkrétne je táto problematika nazývaná ako pseudoradikulár – pseudoischias.

Symptómy hruškovitého syndrómu:

  • palpačná bolestivosť svalu (bolesť pri dotyku),
  • vyžarovanie bolesti po zadnej strane sedacích svalov, stehna a môže prechádzať až do lýtka,
  • parestézie (pocity mravčenia alebo necitlivosti),
  • bolestivé pohyby v bedrovom kĺbe – pri rotácii, priťahovaní alebo odťahovaní,
  • bolesť vyvolaná pri dlhom sedení alebo pohybovej aktivite.
Bolesť môže spôsobovať aj dlhé sedenie (Foto: Canva)

Akútna a chronická forma

Syndróm musculus piriformis môže mať akútnu a chronickú formu. Pri akútnych štádiách je dobre zaujať oddychový režim, chladiť danú oblasť a siahnuť po odporučení lekára na protizápalové lieky. Pri chronickom štádiu je dobré túto oblasť naťahovať, uvoľňovať mäkkými technikami, elektroterapiou, úpravou postúry a aplikáciou termoterapie. 

Aká je prevencia?

V rámci prevencie by ste sa mali venovať pravidelnému naťahovaniu svalu a dostatočnému strečingu pred a po pohybovej aktivite. Záťaž pri športovej aktivite zvyšujte postupne. Nezabudnite, dôležité je dbať aj na správnu posturu. To môžete podporiť cvikmi na správne postavenie driekovej časti chrbtice, panvy a bedrového kĺbu.

Pravidelne naťahujte sval a venujte sa strečingu pred a po pohybovej aktivite.

3 cviky na musculus piriformis

Naša fyzioterapeutka Žanet si pre vás pripravila 3 cviky na syndróm musculus piriformis. Tieto cviky nie sú určené len pre ľudí s už spomínanými symptómami, ale aj pre bežných ľudí a športovcov, aby si dokázali sval preventívne naťahovať.

Pri týchto cvikoch nedochádza k rotácii driekovej chrbtice, čiže sú vhodné aj pre diskopatov, pre ktorých predklon nie je bolestivý.

  • Pri každom cviku sa sústreďte na dýchanie a vnímajte lokalitu ťahu. 
  • Postupné uvoľňovanie svalu pri dýchaní vám umožní si pri prvých cvikoch nohu pritiahnuť bližšie k telu a pri poslednom cviku sa dostať telom skoro k zemi na pokrčenú nohu.

Pozrite si video s cvičeniami:

3 cviky na syndrómmusculus piriformis

Popis cvičení:

1. cvik

musculus piriformis

Ľahnite si na chrbát. Zo spodnej strany si chyťte stehno a pritiahnite ho k telu. Vyrovnajte koleno a pritiahnite špičky k sebe. V tejto pozícii predýchajte. Opakujte 5-krát na pravú aj ľavú stranu.

2. cvik – kolíska

cvičenie na syndróm musculus piriformis

Preložte si nohu cez koleno druhej nohy. Chyťte vyrovnanú nohu za spodnú stehennú časť. Presuňte sa do kolísky na chrbát. Nohu stále priťahujte a predýchavajte v tejto pozícii. Snažte sa koleno preloženej nohy tlačiť od seba – v tejto pozícii ostaňte 15 sekúnd. Opakujte 5-krát na pravú aj ľavú stranu.

3. cvik

cvičenie na syndróm musculus piriformis

Z planku položte nohu pod seba a telo priťahujte čo najbližšie k zemi. V tejto pozícii predýchajte 10 sekúnd. Opakujte 5-krát na pravú aj ľavú stranu.

Ak si nie ste istí či sú tieto cviky vhodné aj pre vás, objednajte sa na bezplatnú 15-minútovú konzultáciu s fyzioterapeutom v našich centrách v Banskej Bystrici, Košiciach alebo Spišskej Novej Vsi a radi vám poradíme.

Viac tipov na cviky, videí a článkov nájdete na našom blogu a YouTube kanáli.

Titulná foto: Freepik