Neviditeľný mentor Ultimuvu - americký odborník Dr. Mark Cucuzzella

Pridané pohyb  |  beh  |  ultimuv

Dvakrát vyhral prestížny Air Force Marathon s časom 2:38, a to len týždeň pred jeho 45. narodeninami, za posledných 25 rokov zabehol maratón vždy pod časom 2:40, trénoval americkú armádu, založil prvý barefootový obchod v USA…aj takto by sme mohli začať vymenovávať dosiahnuté míľniky Dr. Marka Cucuzzellu. Čo je však dôležitejšie - o svoje vedomosti a skúsenosti sa neváha podeliť aj s ostatnými. Preto v našom konzultačnom tíme spolupracujeme s Markom, ktorého v USA poznajú aj pod menom "behajúci doktor".

Dr. Mark Cucuzzella pôsobí ako profesor medicíny na West Virginia University. Ako aktívny bežec sa viac ako 30 rokov venuje štúdiu, tréningu a vedeckému bádaniu, ktorého cieľom je zistiť ako bežať účinne a bez zranení. Zúčastnil sa nespočetných konferencií ako prednášajúci. Chce v ľuďoch prebudiť schopnosť prirodzeného pohybu, bez ohľadu na to, či sú starí alebo mladí, bežci začiatočníci alebo skúsení maratónci:

"Mojím cieľom bolo pomôcť ľuďom športovať a žiť zdravo v každom veku. K tomu ma motivovali hlavne podnety od zranených bežcov, ale aj od ľudí ktorí veľa sedeli. Teraz sa už aktívne venujú behu  a trénujú s potešením,” napísal v úvode svojej prvej knihy Run For Your Life, ktorá sa stala alfou a omegou medzi odbornými knihami zaoberajúce sa behom.

↑ Kniha Run for your life sa stala vo svete bestsellerom a poskytuje množstvo užitočných poznatkov nielen pre bežcov. Pre  tvorcu myšlienky Ultimuv, Tomáša Rusňáka, odštartovala nielen priateľstvo s Markom, ale aj vzájomnú spoluprácu.

Mentor Ultimuvu a počiatky spolupráce
Pred dvoma rokmi, na konferencii pred Bostonským maratónom, sa s Markom stretol aj tvorca myšlienky Ultimuvu, Tomáš Rusňák. Záujem o barefoot lifestyle a nízkosacharidovú stravu (low-carb) podnietil ich spoločný rozhovor a odvtedy sú v pravidelnom kontakte. Tomáš absolvoval bežecký kemp, ktorý Mark organizoval v novembri 2017 vo svojom rodnom meste spolu s profesorom Philom Maffetonom.


↑ Tomáš a Mark na konferencii v roku 2018, nesmela chýbať ani Markom podísaná kniha Run for your life:)

Práve od týchto uznávaných odborníkov následne Tomáš čerpal informácie pre zostavenie pilotného programu spiroergometrie a krvi. Mark sa stal mentorom nielen Tomášovi, ale zároveň celému Ultimuvu, keďže jeho poznatky a metódy aplikujeme do svojich programov. V úzkej spolupráci s ním sme zároveň konzultovali bežecké tréningy, metabolizmus, výživu detí, športovcov, ale aj témy ako vývoj barefootovej obuvi.

❱❱❱ Máte záujem zlepšiť svoje bežecké výkony, techniku alebo výkon?
V ponuke máme  >> 3-MESAČNÝ BEŽECKÝ PROGRAM << pre bežcov všetkých kategórií.

A prečo je v nadpise "neviditeľný" mentor...?
Aj napriek úzkemu kontaktu, Mark ešte nikdy nebol na Slovensku. Veríme však, že ho však čoskoro budeme môcť pozvať a privítať ho aj u nás.

Športové úspechy
Doktor Cucuzzella sa venuje behu nielen z odborného hľadiska, ale sám je dlhoročným aktívnym bežcom. Za svoj život stihol zabehnúť viac ako 100 maratónov a ultramaratónov s unikátnym výkonom - 30 rokov maratónskeho behu s časom pod 3 hodiny. Dvakrát vyhral Air Force Marathon s časom 2:38, a to len týždeň pred jeho 45. narodeninami. Jeho najlepší maratón zabehol v čase 2:24 a za posledných 25 rokov odbehol maratón vždy za menej ako 2:40 hod.


↑ Mark patrí k bezprostredným ľuďom, ktorí sa aj napriek svojim úspechom a vedeckej odbornosti stále "drží pri zemi" a pomáha bežcom všetkých vekových aj výkonnostných kategórií

Neúnavný vedec a tréner v jednom
Všetky svoje vedecké poznatky skúša Mark zároveň aj v praktickej rovine. Jeho výskumy sú založené na presných meranich a testuje ich v rôznych podmienkach. Vďaka tomu sa vypracoval na svetovú špičku vo svojom odbore a jeho skúsenosti a poznatky využila aj americká armáda pri svojom výcviku.

Práca Dr. Cucuzzellu
Ako riaditeľ Centra prirodzeného behu (pozn.: Natural Running Center) vytvoril edukatívny portál, ktorý pomáha ľuďom naučiť sa zdravšie behať. Pôsobil aktívne ako podplukovník Vzdušných síl Spojených štátov, kde v rámci projektu vytvoril bežecký tréningový program na redukovanie zranení pri behu pre personál leteckých jednotiek. Významnu zložku jeho výskumu tvorí aj správna výživa, pričom pozornosť kladie najmä na bezsacharidovú stravu. Už 4. rok po sebe bol hlavným iniciátorom jedného z prvých grantov podporujúcich vzdelávanie študentov medicíny vo výžive a fyzickej aktivite cez program MEDCHEFS.

PÁČIL SA VÁM PRÍSPEVOK? POSUŇTE HO ĎALEJ!