Skip links

4 cvičenia na uvoľnenie panvy a bedier

Bolesť driekovej oblasti chrbta a bedier vie poriadne znepríjemniť život. V tomto článku vám ukážeme 4 cviky zamerané na uvoľnenie pohyblivosti panvy a bedrových kĺbov. Cvičením si povyťahujete skrátené svaly v oblasti bedier, panvy, dolných končatín a driekovej chrbtice. Okrem toho, že si zlepšíte pohyblivosť, zmiernite si chronické bolestí krížov a bedier. Stačí vám na to len pár minút denne. 

Kľúčová oblasť nášho tela

Oblasť panvy je veľmi kľúčová pri pohybe aj v statike. Samotná pohyblivosť panvy ovplyvňuje našu chôdzu, stoj, sed – teda celkové držanie nášho tela. Pri nesprávnych pohyboch dochádza k nadmernému preťažovaniu ďalších oblastí tela (napríklad drieková chrbtica, rôzne časti stehien, bedrové kĺby, ale aj kolená). Môže sa to prejaviť tupou bolesťou, mravčením, obmedzeným pohybom, všeobecne diskomfortom. Dokonca to môže vyústiť do ostrej vystreľujúcej bolesti, buď len v oblasti panvy alebo aj do sedacej oblasti a slabín. 

uvoľnenie panvy

Dávajte si pozor na to, ako sedíte

Ak máte sedavé zamestnanie, skúste sa v polohe sedu napriamiť, tak aby to bolo pre vás príjemné – nie obmedzujúce. Ak sedíte správne, mali by ste cítiť, že sedíte na sedacích hrboľoch (na kostiach). To isté sa dá vyskúšať aj v stoji. Ak budete dlhšie stáť, skúste sa napriamiť tak, aby driek nebol príliš prehnutý. Pomaly prenášajte váhu svojho tela a chvíľu vydržte v rôznych pozíciách.

Príklad nesprávneho sedu – skúste sa pri práci napriamiť a podsadiť panvu

4 cviky na uvoľnenie panvy, bedier a krížov

Náš fyzioterapeut Slavo si pre vás pripravil 4 cviky, ktorými si uvoľníte panvu, bedrá, ale aj driekovú chrbticu. Snažte sa dodržať napriamenie počas celého cvičenia. Nohy rozkročte tak, ako vám vaše telo dovolí (kým to nebude to pre vás veľmi obmedzujúce). Každý cvik opakujte 5 – 6 x na každú stranu.

video s cvikmi na rozhýbanie panvy a bedier

Ak máte silné, akútne, vystreľujúce bolesti do nôh, tak určite necvičte. Pri koxartróze cvičte opatrne a určite nie na silu. Pokiaľ máte vymenený bedrový kĺb, cvičenie prekonzultujte s lekárom alebo fyzioterapeutom.    

Nie ste si istí, či sú tieto cviky vhodné aj pre vás?

Objednajte sa na bezplatnú 15-minútovú konzultáciu s fyzioterapeutom do nášho centra v Banskej Bystrici, Košiciach alebo Spišskej Novej Vsi. Radi vám pomôžeme 🙂

Foto: Pixabay