Skip links

3 cviky na strečing Achillovej šľachy

Strečing Achillovej šľachy je potrebný pre udržiavanie jej elasticity a pružnosti. Pravidelným cvičením predídete rôznym zápalom, zraneniam či roztrhnutiu. Zároveň je to ideálny spôsob ako dosiahnuť kvalitnejšiu chôdzu a športový výkon.

Prečo je strečing Achillovej šľachy dôležitý?

Achillova šľacha patrí k najväčším šľachám v ľudskom tele. Ak šľacha nemá svoju prirodzenú elasticitu, tuhne a skracuje sa. Pri rôznych činnostiach (ako napr. bežná chôdza, zle zvolená obuv, rekreačný a vrcholový šport atď.) sa môže šľacha zapáliť, dôjsť k jej natrhnutiu, kompletným ruptúram (roztrhnutiu) alebo vzniku degeneratívnych zmien. Preto je doležité udržiavať ju v dobrej kondícii.

Cvičte preventíne

Naša fyzioterapeutka Žanet z Ultimuv centra v Spišskej Novej Vsi si pre vás pripravila 3 jednoduché cviky, vďaka ktorým udržíte svoje “achillovky” vo výbornej forme. Odporúčame cvičiť ich nielen pred a po športovej aktivite, ale tiež preventívne. Zaberie vám to len pár minút. Cviky môžete zaradiť do svojej rannej rozcvičky alebo si ich precvičiť kedykoľvek počas dňa. Každý cvik opakujte 10-krát na ľavú aj pravú nohu.

Pozrite si video s cvikmi:

Video: 3 cviky na strečing Achillovej šľachy

Ako cvičiť a na čo si dávať pozor? 

1. cvik

Špičku zadnej nohy vyložte na uterák, pätu tlačte do zeme. S výdychom prenášajte váhu na vyloženú nohu (použite napr. stoličku). Preciťujte každé natiahnutie a vnímajte natiahnutie šľachy. Pozor, necvičte cez bolesť! Vzdialenosť uteráka od stoličky nastavte podľa skrátenia šľachy – čím je uterák ďalej a čím hrubšie je zložený, tým viac naťahujete achillovú šľachu.

strečing achillovej šľachy

2. Cvik

Vytlačte driek, hlavu držte v predlžení chrbtice a striedavo krčte nohy. Na nohe, ktorá je vyrovnaná, tlačte pätu do zeme.

strečing achillovej šľachy

3. Cvik

Cvičte pri stene (istite sa). Nohu, ktorú chcete naťahovať, dajte na prednú časť chodidla, brušká pod prstami a prsty položte na schodík. Prednú nohu krčte, koleno smerujte k stene. Váhu prenášajte na zadnú nohu.

strečing achillovej šľachy

Ak vás trápi bolesť, opuch alebo zápal, neváhajte navštíviť lekára, ktorý zhodnotí váš zdravotný stav a poradí vám ako najlepšie postupovať vo vašom prípade. 

Viac videí a tipov na cviky nájdete na našom YouTube kanáli alebo na našom blogu.